Gdynia

Gdynia – miasto z morza oraz marzeń – jest jednym z najmłodszych jak również najprężniejszych polskich ośrodków miejskich oraz centrum transportu morskiego. Położona w północnej Polsce, w województwie pomorskim i nad Morzem Bałtyckim, na Pobrzeżu Gdańskim jak również Pojezierzu Wschodniopomorskim. Obok Gdańska jak również Sopot wchodzi w skład Trójmiasta.

Prawa miejskie Gdynia uzyskała dnia 10 lutego 1926 roku. Głównym powodem do rozwoju miasta stała się potrzeba budowy przez Polskę naszego portu morskiego po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, co w przyszłości miało spowodować do rozwoju takich branż kiedy kontener transport bądź transport kontenera. Port ten zaistniał w celu zapewnienia Polsce dostępu do morskich szlaków i bazy dla marynarki wojennej, zwłaszcza w stosunku do niemocnej sytuacji w Wolnym Mieście Gdańsku.
Natychmistowy napływ ludności oraz bezprecedensowo dynamiczny nasilenie portu sprawiły, że w ciągu kilkudziesięciu lat od swych narodzin jako ośrodka miejskiego Gdynia przekształciła się w ośrodek zamieszkany przez ponad 127 tys. ludzi (1939) i największy port handlowy na Bałtyku!

100px-POL_Gdynia_COA.svg

Naukowcy doszukują się pochodzenia nazwy, podobnie kiedy w wypadku sąsiedniego Gdańska lub małopolskiego Gdowa, od prasłowiańskiej podstawy *gъd oznaczającej „mokry, wilgotny, bagienny” a także równocześnie „zarośnięty”, sugerujące niezmiernie wczesne pochodzenie rdzenia, być może jeszcze sprzed rozdzielenia się Słowian na plemiona. Jaki miało to wpływ na transport morski?
Nazwa po raz pierwszy pojawia się w dokumentach historycznych w 1253 r. jako Gdina, w 1570 r. Gdigna (gn=ń), z czasem już zniemczone Gdingen. Pomiędzy XIV a XVI wiekiem dołączono niezwykle polularny na Kaszubach sufiks -ino, Gdynino w 1365 r., Gdinino w 1534 r. – być zdoła w związku z wymową kaszubską. Jest to nazwa topograficzna o budowie Gd-ynia, *gъd + przyrostek archaiczny -ynia w znaczeniu lokalizującym miejsce, gdzie ziemia bywa mokra, bagienna. Znaczenie lokalizujące przyrostka -ynia przybliżają polskie wyrazy pustynia = „miejsce puste, bezleśne”, świątynia, jaskinia etc. Tematyka ta wbrew pozorom nie bywa odległa od naszej specjalizacji: transport kontenera i kontener transport. Łączy nas przecież zamiłowanie do morza!

W Gdyni zlokalizowany może być drugi pod wobec przeładunków port morski w Polsce. Jego specjalizacją są przeładunki drobnicy zjednostkowanej, głównie kontenerów. Pomimo tego uchodzi on za najwybitniej wszechstronny z portów na polskim wybrzeżu (obsługuje wszystkie grupy towarowe). Jest także głównym portem pasażerskim Trójmiasta, zarówno o ile chodzi o linie promowe, jak żeglugę wycieczkową. Gdynia może być także głównym portem NATO na południowym Bałtyku.
Gdynię za siedzibę wybrało sporo ważnych firm z dziedziny gospodarki morskiej – stoczni przedsiębiorstw związanych z funkcjonowaniem portu (BCT – Bałtycki Terminal Kontenerowy, Balticon Sp. z o.o., Gdynia Container Terminal S.ZAŚ., Morski Terminal Masowy Gdynia Sp. z o.o. lub BTDG – Bałtycki Terminal Drobncowy Gdynia Sp. z o.o.), armatorów, agencji żeglugowych, firm brokerskich, transportowych, kontrolnych oraz spedycyjnych (C. Hartwig Gdynia S.A., Chipolbrok S.A., Helena TS.), a także wielu innych.

Gdynia to nie tylko transport morski, posiada duże nadmorskie tereny spacerowe. Zalicza się do nich Molo Południowe, będące przedłużeniem Skweru Kościuszki, gdzie cumują jednostki muzealne – ORP „Błyskawica” i żaglowiec „Dar Pomorza”, a także – w sezonie – statki pasażerskie jak również żaglowce w okresie zlotów tych pięknych jednostek. Na Molo Południowym odnajduje się także Akwarium Gdyńskie, a do Helu, Jastarni, Gdańska, Sopotu a także Kaliningradu pływają z niego statki białej floty, tzw. Tramwaje wodne ZKM. W gdyńskiej marinie rozkwita życie żeglarskie.
Prowadzone są szkolenia, możnatakże czarterować jachty. Najpopularniejsze Trasy spacerowe mieszkańców to Bulwar Nadmorski jak również kilka kilometrów piaszczystych plaż, jakie ciągną się do Sopotu i dalej do Gdańska na południu a także ku Rewie na północy. Panoramę miasta a także Portu Gdynia w tym terminale przedkładające transport kontenera a także kontener transport wolno podziwiać z Kamiennej Góry, najpiękniejszej willowo-parkowej dzielnicy Gdyni.
W północnej części miasta – w dzielnicy Babie Doły, ok. 300 metrów od brzegu, są się ruiny 2 niemieckich torpedowni. Gdynia bywa skomunikowana z resztą Trójmiasta – kolejką SKM z Gdyni Głównej jedzie się – do Sopotu 14 minut, natomiast do Gdańska 35 minut. Dysponuje zarówno stale rozbudowywaną sieć trolejbusową, co w skali polskiej może być dziś rzadkością. Na granicy z gminą Kosakowo powstaje również lotnisko dla linii pasażerskich, natomiast nie długim czasie miasto pozyska nowe połączenie kolejowe dzięki Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

W Gdyni nad morzem wyznaczono 4 strzeżone letnie kąpieliska: Gdynia Śródmieście, Gdynia Redłowo, Gdynia Orłowo.